چه جوری یک نسخه قبض برق تهیه کنیم؟

  با اجرایی شدن طرح حذف قبض کاغذی در وزارت نیرو، استعلام و پرداخت هزینه برق مصرفی به صورت الکترونیک گسترش پیدا کرده است. با این وجود در بعضی از مراجع رسمی ارائه نسخه‌ای کاغذی از قبض برق به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز برای انجام برخی امور اداری، الزامی است (مثلا نگاه کنید به مدارک مورد نیاز برای دریافت کد کارگاه از سازمان تامین اجتماعی.) ضمنا حسابداران اغلب برای ثبت هزینه برق مصرفی در حساب‌های شرکت ترجیح می‌دهند تا نسخه کاغذی قبض برق را ضمیمه سند حسابداری خود بنمایند.

  به همین خاطر در این مطلب شیوه دسترسی به تصویر قبض برق مشترکین وزارت نیرو، توضیح داده شده.

  چه جوری شناسه قبض انشعاب برق خود را بدست آوریم؟

  هزینه برق مصرفی برای هر انشعاب (کنتور) با شناسه‌ای با عنوان شناسه قبض، تعیین می‌شود. این شناسه برای هر انشعاب ثابت بوده و تغییر نمی‌کند. شما برای استعلام هزینه برق مصرفی خود لازم است که این شناسه را در اختیار داشته باشید. شناسه قبض را می‌توانید بر روی نسخه‌های کاغذی قبض‌های قدیمی انشعاب خود، در قسمت پایین برگه، بیابید.

  چه جوری قبض انشعاب برق خود را چاپ کنیم؟

  با در اختیار داشتن شناسه قبض برق انشعاب خود می‌توانید به راحتی در وب سایت ساپا (https://saapa.ir) تصویر آخرین قبض برق خود را بازیابی کنید. برای اینکار کافیست شناسه قبض را در صفحه اول وب سایت ساپا وارد کنید و گزینه "استعلام" را انتخاب کنید (تصویر زیر).

  صفحه ورودی وب سایت ساپا 

  با بازیابی اطلاعات آخرین قبض انشعاب شما، مجموعه‌ای از گزینه‌ها در اختیارتان قرار می‌گیرد. یکی از این گزینه‌ها "اصل قبض و جزئیات" است. با انتخاب این گزینه در صفحه بعد گزینه "دریافت اصل قبض" را انتخاب کنید تا تصویر قبض برق در قالب فایل PDF در اختیارتان قرار گیرد.

  روش‌های پرداخت هزینه برق مصرفی؟

  حال که روش دسترسی به تصویر قبض برق را توضیح دادیم بد نیست که روش‌های مختلف اطلاع از هزینه برق مصرفی و پرداخت این هزینه را نیز در اینجا مرور کنیم. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید هزینه برق مصرفی خود را پرداخت نمایید:

  • اطلاع از هزینه برق مصرفی از طریق سامانه تلفن گویای 1521: با شماره 1521 تماس بگیرید. این تلفن گویا از شما شناسه قبض انشعاب برق‌تان را درخواست می‌کند. با وارد کردن عدد 13 رقمی شناسه قبض، مبلغ بدهی انشعاب برق شما اعلام می‌شود. با استفاده از این سامانه گویا می‌توانید در صورت تمایل با استفاده از اطلاعات کارت بانکی و استفاده از رمز دوم کارت خود، هزینه برق‌تان را پرداخت نمایید.
  • دریافت هزینه برق مصرفی از طریق سامانه پیامکی 10001521: برای دریافت هزینه برق مصرفی از طریق پیامک، تنها کافی است شناسه قبض خود را به همراه 1* (به صورت: 1*1234567891234) به شماره 10001521 ارسال کنید تا به عضویت این سامانه دربیایید. با ارسال درخواست پیامک، چند ثانیه پس از ارسال پیام، پیامی با این محتوا دریافت خواهید کرد: "با سلام. شناسه قبض برق و شماره همراه شما جهت ارائه صورتحساب برق مصرفی از طریق پیامک، با موفقیت ثبت گردید." پس از دریافت این پیامک با صدور دوره‌ای هر قبض برق، شناسه قبض، شناسه پرداخت و هزینه برق مصرفی برای شما پیامک می‌شود. با در اختیار داشتن این اطلاعات شما می‌توانید به روش‌های مختلف هزینه برق خود را پرداخت کنید.
  • مشاهده هزینه برق مصرفی از طریق اپلیکیشن "خدمات غیرحضوری برق ایران": در این روش نیاز دارید یک‌بار اپلیکیشن همراه آماده شده توسط وزارت نیرو را دریافت و روی گوشی خود نصب کنید. برای دریافت این اپلیکشن می‌توانید به نشانی: https://saapa.ir/mobile-app مراجعه کنید. پس از نصب و اجرای برنامه در منوی اپلیکشن گزینه "ثبت شناسه قبض جدید" را انتخاب کرده و شناسه قبض خود را در اپلیکشن ثبت کنید. از آن پس با انتخاب گزینه "مشاهده آخرین قبض" در صفحه اصلی اپلیکشن می‌توانید به اطلاعات جدیدترین قبض انشعاب خود دست پیدا کنید و در صورت تمایل اقدام به پرداخت آن نمایید.
  • اطلاع از هزینه برق مصرفی با مراجعه به وب‌سایت ساپا: همانطور که در ابتدای این مطلب توضیح داده شد، شما با مراجعه به وب سایت ساپا (https://saapa.ir) می‌توانید ضمن استعلام هزینه برق مصرفی انشعاب خود، نسبت به پرداخت این هزینه بصورت اینترنتی اقدام نمایید.

   

  اگر هنگام انجام مراحل کار به مشکل برخوردید ...

  ما نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا مراحل انجام هر روال را به کامل‌ترین شکل ممکن برایتان توضیح دهیم. همچنین سعی می‌کنیم در توضیحاتمان اصل سادگی را رعایت کنیم تا شما بتوانید با صرف کمترین وقت بیشترین اطلاعات را بدست آورید و هرچه سریع‌تر به کارتان برسید.

  با این حال می‌دانیم که با وجود تمام سعی و تلاش ما، ممکن است در حین انجام هر روال به مشکلاتی برخورد کنید که در توضیحات ما ذکری از آن نیامده یا احیانا متوجه شوید که بخشی از توضیحات ارائه شده از سوی "چه جوری" اشتباه است. در اینگونه موارد اگر چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و با استفاده از ساز و کار "نظر بدهید" در ذیل هر صفحه، مشکلی را که در حین انجام هر روال با آن مواجه شده‌اید با ما در میان بگذارید، کمک بزرگی در تکمیل اطلاعات روال‌های این پایگاه اطلاع‌رسانی به ما خواهید کرد. ما تنها با کمک بازخورد شما می‌توانیم بهترین راهنما را برای انجام هر روال تدوین نماییم.

  لطفا توجه داشته باشید که نظرات درج شده پس از ثبت تنها برای مدیر وب سایت قابل مشاهده خواهند بود. مدیر وب سایت پس از بررسی هر نظر در صورت لزوم، اقدام به انتشار آن در وب سایت خواهد کرد.

  کار را به کاردان بسپارید، جنس را از اهلش بخرید ...

  کسب و کار "چه جوری" برپایه جذب تبلیغات و نمایش آن به مخاطبین این وب سایت می‌گردد. در ادامه می‌توانید تبلیغات کسب و کارهایی را که مایل به معرفی خود در این صفحه بوده‌اند، مشاهده کنید. اگر مطالب "چه جوری" را مفید می‌دانید، با بازدید از صفحات مرتبط با هر تبلیغ به ما در جذب بیشتر و بهتر کسب و کارها کمک کنید.

  شناسنامه مطلب

  نام مطلب: تهیه قبض برق
  نوع مطلب: راهنما
  نام سازمان مرتبط: شرکت توانیر
  رده موضوعی: ترفندها
  کد مطلب: TR01
  تاریخ آخرین بروزرسانی: آذر ماه 1399
  تاریخ بعدی کنترل اطلاعات: اسفند ماه 1399

   

  كليدواژه‌ها:

  نظرات (0)

  هنوز نظری ارسال نشده است

  دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان
  0 کارکترها
  پیوست (0 / 3)
  انتشار موقعیت

  مشترك خبرنامه ما بشويد ...

  نشاني را بصورت صحيح وارد كنيد
  برای لغو اشتراک خبرنامه به اینجا مراجعه کنید ...

  © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به شركت چندرسانه‌ای نگاه امروز است
  استفاده از مطالب این پایگاه اطلاع‌رسانی بدون ذكر منبع مجاز نیست