چه جوری برای دریافت یا تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی اقدام کنیم؟

  اگر در جایی مشغول به کار هستید و کارفرمایتان نام شما را به عنوان یکی از کارکنان خود در نزد سازمان تامین اجتماعی ثبت کرده است، پس از آنکه کارفرما یک ماه حق بیمه شما را به تامین اجتماعی پرداخت نماید، می‌توانید برای دریافت دفترچه بیمه درمانی اقدام کنید. برای دریافت دفترچه بیمه (یا تعویض آن در صورتی که برگه‌های دفترچه تمام شده باشد) می‌توانید بصورت حضوری به یکی از کارگزاری‌های مرتبط با شعبه تامین اجتماعی محل کارتان مراجعه کنید.

  فعالیت دریافت دفترچه تامین درمان را همچنین می‌توانید بصورت غیرحضوری و با استفاده از امکانات درگاه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی انجام دهید. در این مطلب، مراحل لازم برای انجام غیرحضوری این روال توضیح داده شده.

  مراحل دریافت یا تعویض دفترچه بیمه (تامین درمان)

  برای دریافت یا تعویض دفترچه بیمه به روش غیرحضوری، لازم است تا مراحل زیر را انجام دهید:

  قدم شرح اقدام
  1
  به درگاه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید
  با استفاده از گزینه "ورود به سامانه" با شناسه کاربری خود وارد سامانه شوید
  3
  در منوی "بیمه‌شدگان"، زیرگزینه "خدمات درمانی و دفترچه بیمه"، گزینه "درخواست دفترچه بیمه غیرحضوری" را انتخاب نمایید
  با انتخاب گزینه "ثبت درخواست جدید" فرم لازم برای درخواست دفترچه بیمه را احضار و تکمیل کنید
  5
  پس از تکمیل فرم درخواست، گزینه "تایید و ثبت درخواست" را انتخاب کنید، درخواست شما ثبت می‌شود
  6
  در صورتی که در فرم درخواست، گزینه "مراجعه حضوری" را انتخاب کرده‌اید، در تاریخ تعیین شده برای دریافت دفترچه به کارگزاری انتخاب شده مراجعه کنید، دفترچه شما در آن تاریخ و ساعت باید آماده باشد و شما بتوانید بدون معطلی دفترچه را از کارگزاری دریافت نمایید
  7
  در صورتی که در فرم درخواست، گزینه "ارسال با پیک" را انتخاب کرده‌اید، انشاالله در تاریخ و ساعت تعیین شده دفترچه برایتان ارسال خواهد شد

  اگر تاکنون در درگاه اینترنتی خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی ثبت‌نام نکرده‌اید ...

  با ثبت‌نام در درگاه اینترنتی خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی، می‌توانید به خدمات مفیدی که این سازمان در سامانه مذکور ارائه می‌نماید، دسترسی پیدا کنید. اگر تاکنون برای تعریف نام کاربری در این سامانه اقدام نکرده‌اید می‌توانید توضیحات ما را درباره چگونگی ثبت‌نام در درگاه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی مطالعه کنید.

  با داشتن نام کاربری و اسم رمز لازم می‌توانید در هر زمان به بخش‌های مختلف درگاه خدمات غیرحضوری مراجعه کنید. لطفا توجه کنید که پس از ورود به سامانه، شما درصورتی دسترسی به خدمات و امکانات در نظر گرفته شده برای کارفرمایان خواهید داشت که در هنگام دریافت کد کارگاه کد ملی شما به عنوان مدیرعامل کارگاه معرفی شده باشد.

  هنگام تکمیل فرم "ثبت درخواست" دفترچه بیمه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  تکمیل فرم درخواست دفترچه بیمه، پیچیدگی چندانی ندارد. توجه داشته باشید که برای دریافت دفترچه دو گزینه "حضوری" یا "توسط پیک" را در اختیار دارید. در گزینه حضوری شما باید خود به کارگزاری یا شعبه انتخابی‌تان مراجعه کنید و دفترچه را دریافت کنید.

  گزینه دریافت از طریق پیک در حال حاضر تنها در شهر تهران قابل انتخاب است. با انتخاب این گزینه، دفترچه بوسیله پیک برایتان ارسال می‌شود. در صورت انتخاب این گزینه لازم است که هزینه پیک را بصورت اینترنتی پرداخت نمایید. با انتخاب گزینه دریافت از طریق پیک، پس از مشخص کردن نام استان و شهر لازم است که نشانی خود را بر روی نقشه مشخص نمایید. با تعیین نشانی تقریبی محل تحویل دفترچه، سامانه نزدیک‌ترین کارگزاری برای صدور دفترچه را مشخص کرده و کرایه پیک را با توجه به فاصله میان نشانی شما و کارگزاری محاسبه می‌نماید. پس از مشخص شدن کرایه ارسال دفترچه، می‌توانید بقیه بخش‌های فرم را تکمیل نمایید.

  فرم درخواست دفترچه بیمه درمانی تامین اجتماعی

  اگر هنگام انجام مراحل کار به مشکل برخوردید ...

  ما نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا مراحل انجام هر روال را به کامل‌ترین شکل ممکن برایتان توضیح دهیم. همچنین سعی می‌کنیم در توضیحاتمان اصل سادگی را رعایت کنیم تا شما بتوانید با صرف کمترین وقت بیشترین اطلاعات را بدست آورید و هرچه سریع‌تر به کارتان برسید.

  با این حال می‌دانیم که با وجود تمام سعی و تلاش ما، ممکن است در حین انجام هر روال به مشکلاتی برخورد کنید که در توضیحات ما ذکری از آن نیامده یا احیانا متوجه شوید که بخشی از توضیحات ارائه شده از سوی "چه جوری" اشتباه است. در اینگونه موارد اگر چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و با استفاده از ساز و کار "نظر بدهید" در ذیل هر صفحه، مشکلی را که در حین انجام هر روال با آن مواجه شده‌اید با ما در میان بگذارید، کمک بزرگی در تکمیل اطلاعات روال‌های این پایگاه اطلاع‌رسانی به ما خواهید کرد. ما تنها با کمک بازخورد شما می‌توانیم بهترین راهنما را برای انجام هر روال تدوین نماییم.

  لطفا توجه داشته باشید که نظرات درج شده پس از ثبت تنها برای مدیر وب سایت قابل مشاهده خواهند بود. مدیر وب سایت پس از بررسی هر نظر در صورت لزوم، اقدام به انتشار آن در وب سایت خواهد کرد.

  کار را به کاردان بسپارید، جنس را از اهلش بخرید ...

  کسب و کار "چه جوری" برپایه جذب تبلیغات و نمایش آن به مخاطبین این وب سایت می‌گردد. در ادامه می‌توانید تبلیغات کسب و کارهایی را که مایل به معرفی خود در این صفحه بوده‌اند، مشاهده کنید. اگر مطالب "چه جوری" را مفید می‌دانید، با بازدید از صفحات مرتبط با هر تبلیغ به ما در جذب بیشتر و بهتر کسب و کارها کمک کنید.

  شناسنامه روال

  نام روال: دریافت/تعویض دفترچه بیمه
  نام سازمان مرتبط: سازمان تامین اجتماعی
  کد روال: TE06
  تاریخ آخرین بروزرسانی: آبان‌ماه 1399
  تاریخ بعدی کنترل اطلاعات: دی ماه 1399
  كليدواژه‌ها:

  نظرات (0)

  هنوز نظری ارسال نشده است

  دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان
  0 کارکترها
  پیوست (0 / 3)
  انتشار موقعیت

  مشترك خبرنامه ما بشويد ...

  نشاني را بصورت صحيح وارد كنيد
  برای لغو اشتراک خبرنامه به اینجا مراجعه کنید ...

  © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به شركت چندرسانه‌ای نگاه امروز است
  استفاده از مطالب این پایگاه اطلاع‌رسانی بدون ذكر منبع مجاز نیست