چه جوری کارکنان خود را در سازمان تامین اجتماعی نامنویسی کرده و برای آنها کد بیمه بگیریم؟

  هر کارفرمای حقیقی یا حقوقی قانونا ملزم است تا برای کارکنان خود بصورت ماهانه به سازمان تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت کند. بنابراین قدم بعدی پس از دریافت کد کارگاه از سازمان تامین اجتماعی، معرفی کارکنان کارفرما به تامین اجتماعی است. با ثبت شدن مشخصات کارکنان هر شرکت یا کارفرمای حقیقی در سامانه‌های سازمان تامین اجتماعی، شرکت یا کارفرمای حقیقی امکان می‌یابد تا اطلاعات مربوط به حق بیمه ماهانه کارمند/کارگر خود را برای سازمان تامین اجتماعی ارسال کرده و براساس آن حق بیمه پرداخت نماید. این روال در سازمان تامین اجتماعی به "نامنویسی" مشهور است.

  هریک از بیمه‌شدگان نزد بیمه تامین اجتماعی با کد منحصر‌به‌فردی شناسایی می‌شوند. این کد که به شماره بیمه‌شده یا شماره تامین اجتماعی مشهور است در اولین نام‌نویسی هر بیمه شده به او اختصاص داده می‌شود و تا پایان عمر شغلی او معتبر و شناسه وی در نزد سازمان تامین اجتماعی خواهد بود. بنابراین اگر برای هریک از کارکنان شما قبلا در کارگاه‌های دیگری که مشغول کار بوده‌اند از تامین اجتماعی شماره بیمه دریافت شده، باید از همان شماره بیمه برای نامنویسی جدید شخص مذکور استفاده کنید. در غیراینصورت اگر کارمند/کارگر شما برای اولین‌بار است که نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه می‌شود، در همین روال کد بیمه او هم مشخص خواهد شد. لازم است پس از مشخص شدن این کد، آن را در اختیار کارمند/کارگر خود قرار دهید تا بتواند در ارتباطات خود با سازمان تامین اجتماعی از آن استفاده کند.

  پس:

  • برای پرداخت حق بیمه هر کارمند/کارگر به سازمان تامین اجتماعی ابتدا باید او را نزد سازمان به عنوان کارمند/کارگرِ کارگاهِ خود نامنویسی کرده باشید
  • برای نامنویسی هر کارمند/کارگر باید علاوه بر اطلاعات هویتی او، شماره بیمه شخص را نیز ارائه کنید
  • اگر کارمند/کارگر تا پیش از این از سازمان تامین اجتماعی شماره بیمه دریافت نکرده، در روال نامنویسی کد بیمه او نیز مشخص و به شما اعلام خواهد شد

  مراحل نام‌نویسی کارکنان در سازمان تامین اجتماعی

  نام‌نویسی کارکنان در سازمان تامین اجتماعی به دو روش حضوری (با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی مرتبط با محل استقرار کسب‌وکار یا یکی از کارگزاری‌های آن) و اینترنتی می‌تواند انجام گیرد. "چه‌جوری" به شما توصیه می‌کند تا این کار را بصورت اینترنتی انجام دهید. به همین خاطر در این مطلب نیز چگونگی انجام این روال بصورت اینترنتی توضیح داده شده.

  برای نام‌نویسی هریک از کارکنان خود در سازمان تامین اجتماعی لازم است تا مراحل زیر را طی کنید:

  قدم شرح اقدام
  1
  به درگاه اینترنتی خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید (شما قبلا بایستی برای دریافت کد کارگاه خود اقدام کرده و مراحل مربوط به آن روال را انجام داده باشید)
  در منوی این وب سایت، گزینه "کارفرمایان > خدمات نام‌نویسی کارفرمایان > نام‌نویسی غیرحضوری بیمه‌شده" را انتخاب کنید و با نام کاربری خود (کد ملی کارفرما/مدیرعامل) و اسم رمز تعریف شده وارد شوید
  3
  در صفحه نام‌نویسی غیرحضوری، در بخش لیست کارگاه‌ها بر روی کارگاه مورد نظر کلیک کنید و سپس با انتخاب کلید "افزودن پرسنل جدید" فرم "ثبت اطلاعات هویتی" را فراخوانی نمایید
  اطلاعات فرم را تکمیل کرده و در پایان گزینه "مرحله بعد" را انتخاب کنید
  در صورتی که کد ملی شخص ثبت‌نام شده در سامانه تامین اجتماعی وجود نداشته باشد (شخص قبلا از تامین اجتماعی شماره بیمه‌شده دریافت نکرده باشد)، لازم است تا برای اختصاص شماره بیمه به وی تصویر مدارکی نیز برای او در سامانه بارگذاری شود. در اینصورت مدارک لازم را بارگذاری نمایید
  6
  در مرحله آخر نام‌نویسی، سامانه خلاصه اطلاعات وارد شده را به کاربر نمایش می‌دهد. پس از مرور اطلاعات می‌توانید با انتخاب گزینه اتمام و بازگشت به لیست پرسنل به صفحه اصلی بخش نام‌نویسی باز گردید
  7
  در صفحه اصلی بخش نام‌نویسی مشاهده می‌کنید که درخواست نام‌نویسی شما برای فردی که اطلاعات وی را ثبت کرده‌اید در وضعیت "در انتظار تایید" قرار دارد. با تغییر این وضعیت و تایید اطلاعات وارد شده، شما درخواست خود را برای نامنویسی فرد مذکور برای بررسی به شعبه تامین اجتماعی مرتبط با کارگاه‌تان ارسال می‌کنید. برای اینکار گزینه "عملیات" در ردیف فرد مورد نظر را انتخاب کرده و از میان گزینه‌های ظاهر شده گزینه "تائید" را انتخاب کنید
  پس از تائید ردیف اطلاعات هر فرد باید منتظر بمانید تا اطلاعات او از سوی کارشناسان شعبه بررسی شده و نسبت به نام‌نویسی فرد اقدام لازم صورت پذیرد

  اگر تاکنون در درگاه اینترنتی خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی ثبت‌نام نکرده‌اید ...

  با ثبت‌نام در درگاه اینترنتی خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی، می‌توانید به خدمات مفیدی که این سازمان در سامانه مذکور ارائه می‌نماید، دسترسی پیدا کنید. اگر تاکنون برای تعریف نام کاربری در این سامانه اقدام نکرده‌اید می‌توانید توضیحات ما را درباره درگاه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی مطالعه کنید.

  با داشتن نام کاربری و اسم رمز لازم می‌توانید در هر زمان به بخش‌های مختلف درگاه خدمات غیرحضوری مراجعه کنید. لطفا توجه کنید که پس از ورود به سامانه، شما درصورتی دسترسی به خدمات و امکانات در نظر گرفته شده برای کارفرمایان خواهید داشت که در هنگام دریافت کد کارگاه کد ملی شما به عنوان مدیرعامل کارگاه معرفی شده باشد.

  نمایی از فرم اطلاعات هویتی که به هنگام نام‌نویسی باید تکمیل شود

  نمایی از فرم اطلاعات هویتی نامنویسی کارکنان در تامین اجتماعی

  مدارکی که برای کارمندان/کارگرانی که قبلا کد بیمه‌شده نداشته‌اند باید بارگذاری کنید

  فهرست مدارکی که لازم است تصویر آنها برای کارکنانی که تاکنون از سازمان تامین اجتماعی شماره بیمه دریافت نکرده‌اند، در سامانه بارگذاری شود، به شرح زیر است:

  • تصویر پرسنلی کارمند/کارگر
  • پرسشنامه شناسائی و نامنویسی متمرکز مخاطبان. این پرسشنامه باید برای هر کارمند/کارگر چاپ گرفته شود و پس از تکمیل و مهر و امضا، بصورت تصویر (پشت و روی فرم) اسکن شده و در سامانه بارگذاری گردد
  • تصویر صفحه اول شناسنامه
  • تصویر صفحه دوم شناسنامه
  • تصویر صفحه توضیحات شناسنامه
  • تصویر روی کارت ملی
  • تصویر پشت کارت ملی

  برای سرعت عمل بیشتر توصیه می‌شود ابتدا تصاویر لازم برای هر کارمند/کارگر را آماده کرده و سپس روال ثبت درخواست نامنویسی برای فرد را آغاز نمایید.

  پس از تائید اطلاعات نام‌نویسی، چه اتفاقی می‌افتد؟

  وقتی اطلاعات تکمیل شده یکی از کارمندان/کارگران خود را در بخش نامنویسی غیرحضوری تایید کردید، باید مدتی صبر کنید تا این اطلاعات از سوی شعبه تامین اجتماعی مرتبط با شما پردازش شود. پس از پردازش از سوی شعبه، وضعیت‌های زیر ممکن است برای رکورد اطلاعاتی فرد نام‌نویسی شده در سامانه به شما نمایش داده شود:

  • وضعیت "مختومه-تایید نهایی": در این وضعیت نامنویسی فرد مورد نظر انجام شده. اگر او پیشتر شماره بیمه‌شده نداشته، کد جدیدی برای او در نظر گرفته شده و در ستون "شماره بیمه" در جدول فهرست پرسنل جدید در اختیار شما قرار می‌گیرد. شما از این پس می‌توانید بصورت ماهانه اطلاعات دستمزد شخص مورد نظر را به سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده و برای او حق بیمه پرداخت کنید.
  • وضعیت "مختومه-عدم تایید": در این وضعیت درخواست نامنویسی فرد مورد نظر مورد پذیرش شعبه بررسی‌کننده قرار نگرفته است. در این مواقع شما با انتخاب گزینه "پیگیری" در بخش "عملیات" در ردیف مربوط به شخص مذکور می‌توانید به صفحه "تامین اجتماعی من" مراجعه کنید. در این صفحه با انتخاب "درخواست‌های من" می‌توانید مجددا اطلاعات مربوط به درخواست نامنویسی را مشاهده کرده و در این بخش، توضیحات داده شده از سوی شعبه در رابطه با عدم تایید درخواست را مشاهده کنید. اگر توضیحات داده شده اشاره به مشکلی قابل رفع از سوی کارفرما داشته باشد (مثلا خوانا نبودن یکی از تصاویر بارگذاری شده)، می‌توانید مجددا تقاضای جدیدی برای شخص مورد نظر ثبت کنید و در آن تقاضای جدید مشکل تشریح شده را برطرف نمایید.

  پس از تایید نهایی عملیات نامنویسی برای هر کارمند/کارگر، کارفرما یا نماینده قانونی وی باید ظرف مدت یک‌ماه پس از ارائه درخواست نامنویسی غیرحضوری، اصل پرسشنامه نامنویسی تکمیل شده را از طریق پست یا مراجعه حضوری به شعبه تامین اجتماعی مرتبط با خود تحویل دهد.

  اگر هنگام انجام مراحل کار به مشکل برخوردید ...

  ما نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا مراحل انجام هر روال را به کامل‌ترین شکل ممکن برایتان توضیح دهیم. همچنین سعی می‌کنیم در توضیحاتمان اصل سادگی را رعایت کنیم تا شما بتوانید با صرف کمترین وقت بیشترین اطلاعات را بدست آورید و هرچه سریع‌تر به کارتان برسید.

  با این حال می‌دانیم که با وجود تمام سعی و تلاش ما، ممکن است در حین انجام هر روال به مشکلاتی برخورد کنید که در توضیحات ما ذکری از آن نیامده یا احیانا متوجه شوید که بخشی از توضیحات ارائه شده از سوی "چه جوری" اشتباه است. در اینگونه موارد اگر چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و با استفاده از ساز و کار "نظر بدهید" در ذیل هر صفحه، مشکلی را که در حین انجام هر روال با آن مواجه شده‌اید با ما در میان بگذارید، کمک بزرگی در تکمیل اطلاعات روال‌های این پایگاه اطلاع‌رسانی به ما خواهید کرد. ما تنها با کمک بازخورد شما می‌توانیم بهترین راهنما را برای انجام هر روال تدوین نماییم.

  لطفا توجه داشته باشید که نظرات درج شده پس از ثبت تنها برای مدیر وب سایت قابل مشاهده خواهند بود. مدیر وب سایت پس از بررسی هر نظر در صورت لزوم، اقدام به انتشار آن در وب سایت خواهد کرد.

  کار را به کاردان بسپارید، جنس را از اهلش بخرید ...

  کسب و کار "چه جوری" برپایه جذب تبلیغات و نمایش آن به مخاطبین این وب سایت می‌گردد. در ادامه می‌توانید تبلیغات کسب و کارهایی را که مایل به معرفی خود در این صفحه بوده‌اند، مشاهده کنید. اگر مطالب "چه جوری" را مفید می‌دانید، با بازدید از صفحات مرتبط با هر تبلیغ به ما در جذب بیشتر و بهتر کسب و کارها کمک کنید.

  منابع و مستندات

  شناسنامه مطلب

  نام مطلب: نامنویسی کارکنان / کارگران
  نوع مطلب: روال
  نام سازمان مرتبط: سازمان تامین اجتماعی
  رده موضوعی نیروی انسانی
  کد مطلب: TE03
  تاریخ آخرین بروزرسانی: آبان‌ ماه 1399
  تاریخ بعدی کنترل اطلاعات: دی ماه 1399
  كليدواژه‌ها:

  نظرات (0)

  هنوز نظری ارسال نشده است

  دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان
  0 کارکترها
  پیوست (0 / 3)
  انتشار موقعیت

  مشترك خبرنامه ما بشويد ...

  نشاني را بصورت صحيح وارد كنيد
  برای لغو اشتراک خبرنامه به اینجا مراجعه کنید ...

  © كلیه حقوق این وب سایت متعلق به شركت چندرسانه‌ای نگاه امروز است
  استفاده از مطالب این پایگاه اطلاع‌رسانی بدون ذكر منبع مجاز نیست